Ambala, Haryana
GST No. 06FWKPR5222J1Z5
Call 07949091392 92% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 15 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 75 mm |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Surface Treatment | Treated/Coated |
| Shape | Round |
A Cell Culture Tube is a sterile, cylindrical tube designed for growing, maintaining, and transporting cell cultures in laboratory and research applications. These tubes provide a controlled environment for cell growth, bacterial culture, and tissue culture studies.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 10 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 75 mm |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Surface Treatment | Treated/Coated |
| Shape | Round |
A Cell Culture Tube is a sterile, cylindrical tube designed for growing, maintaining, and transporting cell cultures in laboratory and research applications. These tubes provide a controlled environment for cell growth, bacterial culture, and tissue culture studies.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 5 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 75 mm |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Surface Treatment | Treated/Coated |
| Shape | Round |
A Cell Culture Tube is a sterile, cylindrical tube designed for growing, maintaining, and transporting cell cultures in laboratory and research applications. These tubes provide a controlled environment for cell growth, bacterial culture, and tissue culture studies.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Glass |
| Length | 150 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Cap Type | round |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 100 mm |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Surface Treatment | Treated/Coated |
| Shape | Round |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | scientific world |
A 170ml Cell Culture Tube is a sterile, cylindrical tube designed for growing, maintaining, and transporting cell cultures in laboratory and research applications. These tubes provide a controlled environment for cell growth, bacterial culture, and tissue culture studies.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 50 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 150 mm |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Surface Treatment | Treated/Coated |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 150 mm |
| Outer Diameter | 18 mm |
| Surface Treatment | Treated/Coated |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 100 ml |
| Material | Borosilicate Glass |
| Length | 150 mm |
| Cap Type | round |
| Shape | round/flat bottom |
View Complete details