Ambala, Haryana
GST No. 06FWKPR5222J1Z5
Call 07949091392 92% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Capacity | 50 ml |
| Material | borosilicate |
| Type Of Glassware | Amber Glass |
| Design Type | Tube |
| Usage/Application | laboratory |
| Color | amber |
| Size/Dimension | 25 x 150 mm |
| Packaging Type | box |
An Amber Color Borosilicate Glass Culture Tube (50 ml, 25 x 150 mm) is a laboratory tube designed to protect light-sensitive substances while offering durability and heat resistance.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Capacity | 60 ml |
| Material | borosilicate |
| Type Of Glassware | Amber Glass |
| Design Type | Tube |
| Usage/Application | laboratory |
| Color | amber |
| Packaging Type | box |
| Size/Dimension | 25 x 200 mm |
An Amber Color Borosilicate Glass Culture Tube (60 ml, 25 x 200 mm) is a laboratory tube designed to protect light-sensitive substances while offering durability and resistance to heat.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 20 ml |
| Material | borosilicate |
| Type Of Glassware | Amber Glass |
| Length | 75 mm |
| Design Type | Tube |
| Usage/Application | laboratory |
| Color | amber |
| Size/Dimension | 25 x 75 mm |
| Packaging Type | box |
An Amber Color Borosilicate Glass Culture Tube (20 ml, 25 x 75 mm) is a laboratory-grade container designed for culturing or storing substances that require protection from light.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Length | 150mm |
| Design Type | Tube |
| Outer Diameter | 16 mm |
| Usage/Application | laboratory |
| Material | Borosilicate Glass |
| Size/Dimension | 16 x 150 mm |
| Country of Origin | Made in India |
A Borosilicate Glass Culture Tube (16 x 150 mm, 22 ml) is a durable laboratory tube designed for culturing or holding small quantities of substances.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 10 ml |
| Material | borosilicate glass |
| Type Of Glassware | Amber Glass |
| Design Type | Tube |
| Usage/Application | laboratory |
| Color | amber colour |
| Packaging Type | box |
| Size/Dimension | 25 x 50 mm |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Capacity | 15 ml |
| Material | borosilicate |
| Type Of Glassware | Amber Glass |
| Design Type | Tube |
| Usage/Application | laboratory |
| Color | amber colour |
| Packaging Type | box |
| Size/Dimension | 25 x 57 mm |
View Complete details